Napędy do bram, są najbardziej praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem przy automatyzowaniu bramy. Napędy do bram (np. skrzydłowych lub dwuskrzydłowych) wyposażone są w tak zwane siłowniki tubowe samoblokujące i dlatego nie wymagają one stosowania dodatkowych zamków.Napędy do bram są szybkie w montażu i nie wymagają jakiejkolwiek konieczności wykonywania kosztownych przeróbek adoptujących. Idealny punkt podparcia takiej bramy gwarantuje pewne blokowanie po zamknięciu, nawet w przypadku szerszych bram. Napędy bram skrzydłowych i dwuskrzydłowych ze względu na swoją tubową konstrukcję i sposób mocowania do nich siłowników, są bardzo łatwe w montażu.
Zabezpieczenie przeciw zgnieceniu zapewnia moduł elektroniczny, który jest instalowany na płytce centrali sterującej. Kontroluje on bezpośrednio siłę ciągu
napędu bramy.
W przypadku jakiejkolwiek awarii mechanizm odblokowujący umożliwia zwolnienie skrzydeł bramy i jej ręczną obsługę.
Urządzenia do bram wjazdowych przesuwnych. Do użytku przydomowego stosujemy urządzenia do bram o ciężarze do 600 kg. Są to urządzenia elektromechaniczne, z silnikami 220V, z wbudowaną elektroniką sterującą, w których zasada działania polega na napędzaniu listwy zębatej, zamontowanej na bramie, przez koło zębate siłownika montowanego na podłożu przy jednym ze słupków. Urządzenia te pracują cicho i bez wysiłku. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne dzięki obudowom wykonanym najczęściej z aluminium odlewanego pod ciśnieniem oraz pokrywom z tworzywa ABS. Atutem tych siłowników jest łatwość obsługi i montażu oraz wysoka odporność na niesprzyjające warunki pogodowe. Wyposażone są w mechanizmy odblokowania ręcznego, np. w momencie zaniku prądu oraz w przeciwzmiażdżeniowe systemy zabezpieczające.